W imieniu rządu Królestwa Tonga Komunikat podpisał ambasador Mahe’uli’uli Sandhurst Tupouniua, Stały Przedstawiciel Królestwa Tonga przy Narodach Zjednoczonych. W imieniu rządu Rzeczypospolitej Polskiej Komunikat podpisał ambasador Bogusław Winid, Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.
Polska w ciągu ostatnich dwóch lat nawiązała formalne relacje dwustronne z Nauru, Kiribati, Mikronezją i Tuvalu. Te państwa wyspiarskie z regionu Pacyfiku są szczególnie narażone na negatywne skutki zmian klimatu. Dlatego istotna jest współpraca z nimi na forum ONZ, w tym w ramach realizacji nowej Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030. Obecnie Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne ze wszystkimi państwami Narodów Zjednoczonych.
Tonga liczy sobie 748 km2 powierzchni, nie ma tam ani jednej rzeki. Kraj zamieszkuje 106 tysięcy osób, z czego około ¼ żyje w stolicy kraju, Nukuʻalofie. Językiem urzędowym jest, zaliczany do grupy języków polinezyjskich, język tonga, ale również angielski. W strukturze wyznaniowej dominują metodyści, zrzeszeni w Free Wesleyan Church, który jest jedynym na świecie państwowym kościołem tradycji metodystycznej. Królestwo Tonga uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1970 r. i pozostaje jedyną w tej części świata monarchią, która nie jest połączona unią personalną z dawną metropolią, ale ma własnych władców. Od marca 2012 r. królem Tonga jest Tupou VI.